Enver Yücel ABD Kongresi’nde Konuştu

Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel, ABD Kongre üyelerine seslendi: “Suriyeli sığınmacılara yardım etmek bir tercih değil, insanlık görevidir.”

BAU Global bünyesinde yer alan Washington merkezli BAU International Üniversitesi, ABD Kongresinde önemli bir toplantıya imza attı. “Geleceği Kurtarmak: Suriyeli Mülteciler ve Güvenli Bölgeler için Eğitim Programları” başlığını taşıyan oturumda, evlerinden ayrı düşmüş Suriyeli çocuk ve yetişkinler için özel hazırlanmış eğitim programları tartışmaya açıldı.

ABD Kongre üyeleri ve çalışanları ile medya kuruluşlarının yoğun ilgi gösterdiği toplantıda BAU International Washington DC Üniversitesi Rektörü Sinem Vatanartıran, Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumlarının bugüne kadar yerel ve küresel ölçekte Suriyeli sığınmacılar için hayata geçirdiği proje ve çalışmaları anlattı. BAU Global ailesinin Suriyeli sığınmacılar için hazırladığı kapsamlı eğitim programlarını tanıtan Vatanartıran, “Okul çağındaki Suriyeli çocukların yerel eğitim sistemine entegrasyonu, öğretmen eğitimi ve yetişkin eğitimi” şeklinde üç ana başlıkta hazırlanan programlar için ABD Kongresinden destek istedi. Bugüne kadar BAU Global olarak Suriyeli sığınmacılar için 3,2 milyon dolar kaynak ayırıdklarını vurgulayan Vatanartıran sözlerine şöyle devam etti: “Bu projeleri hayata geçirebilmek için kendi kaynaklarımızın ötesinde uluslararası toplumdan ve özellikle ABD Kongresinden destek bekliyoruz. Suriyeli çocukların kayıp bir nesil olmasına izin veremeyiz.”

Toplantıda konuşan BAU International Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyası döneminde dış politika danışmanlığını yapan Walid Phares, Suriye’deki siyasi belirsizliğe dikkat çekerek uluslararası toplumun bir an önce Suriye’de güvenli bölgeler kurulması konusuna ciddiyetle eğilmesi gerektiğine işaret etti. Sığınmacı krizinin sadece Suriye ve komşu ülkelerin sorunu olmadığını anlatan Phares, yüz binlerce çocuğun eğitimden mahrum kalmasının orta ve uzun vadede hem bölgesel hem de küresel anlamda çok ciddi güvenlik sorunlarına yol açabileceği uyarısında bulundu.

ABD Kongresindeki özel oturumda son olarak söz alan Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel, Avrupa’nın en büyük eğitim grubu olarak Suriyeli çocukların eğitimine savaşın en başından beri sahip çıkmaya çalıştıklarını anlattı. Bugüne kadar her yaştan binlerce Suriyeli öğrenciye burs verdiklerini ifade eden Yücel, “Suriyeli sığınmacılara yardım etmek bir tercih değil, insanlık görevidir” diye konuştu. Hazırladıkları geniş kapsamlı projeleri hayata geçirmek için ABD Kongre üyelerinden de destek beklediklerinin altını çizen Enver Yücel, Suriyeli sığınmacı çocukların içinde bulundukları durumu yerinde görebilmeleri için toplantıya katılan Kongre çalışanlarını Türkiye’ye davet etti.

Enver Yücel toplantı sonrasında önde gelen Cumhuriyetçi Kongre üyelerinden Türkiye Dostluk Grubu Eşbaşkanı Pete Sessions ile basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdi.


Sayfayı Paylaş

Diğer Haberler

“Tıp ve Hukuk Öğrencileri Çok Disiplinli Eğitimle Yetiştirilmeli”

Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel "Herkese Bilim Teknoloji" dergisine verdiği röportajda "İki yıl içinde Uluslararası Tıp Eğitimi Merkezi ku...

“Liderlik Özelliğim Okulda da Vardı”

CEO Life Dergisi'ne röportaj veren Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel "Liderlik özelliğim okulda da vardı" dedi. Yücel "Okulun tatil olmasını istemez...

“Sürdürülebilir Uluslararası İlişkinin Tutkalı Eğitimdir”

Türkiye'nin eğitimde dünya markası BAU Global Eğitim Ağı'nın üyesi olarak 2014 yılında Almanya'nın başkenti Berlin'de kurulan Berlin International University yeni kampü...

INSTAGRAM

Hakkında

Tüm hayatını eğitime adayan Enver Yücel, 1974 yılından bu yana başta Türkiye olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinden öğrenciye eğitim hizmeti sundu. Eğitimi dünyanın çözülmesi gereken en önemli problemi olarak gören Yücel, bu amaçla eğitim alanını bir sosyal sorumluluk alanı olarak tanımlıyor.

Enver Yücel'e Sor