Obama’nın Programı Urfa’da Hayat Buldu

ABD Başkanı Obama’nın yıllardır önemine dikkat çekmeye çalıştığı STEM eğitim modelini tanıtmak için Türkiye genelinde çalışmalar yapılacak. İlk panel çocuk nüfusunun en yoğun olduğu Urfa’da yapıldı.

ABD Başkanı Barack Obama’nın 2012’den beri önemine dikkat çektiği fen ve teknoloji ağırlıklı eğitim modeli STEM’in tanıtımı Türkiye’de Şanlıurfa’dan başladı. STEM modeliyle ilgili 2 yıldır önemli çalışmalar yapan Bahçeşehir Okulları’nın kurucusu Enver Yücel ile New York Üniversitesi’nden Doç. Dr. Selçuk Şirin Şanlıurfa’da yaklaşık 700 eğitimci ve velinin katıldığı panelde konunun önemini anlattı.

Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik ile sanatın İngilizce kısaltması olan STEM modelinde öğrencilere bir problemi çözerken bu 4 alana yönelik bilgi öğretilmesi hedefleniyor. Dijitalleşen dünyada daha etkin rol almak ve tüketici yerine teknoloji üreten bireyler yetiştirilmesi için gelişmiş ülkelerde oldukça önemsenmeye başlanan STEM modelinde bu önemli 5 dersin birbiriyle entegrasyonu sağlanıyor.

Panelde konuşan Yücel “Dünyada artık 4’üncü sanayi devrimi oluyor. Biz bu güne kadar 3 devrimi atladık. 4’üncü devrimi kaçırmamak için mutlaka STEM eğitimini yapmak mecburiyetindeyiz” dedi.

21’inci yüzyılda marka değeri olan ürünler ortaya koymanın önemine dikkat çeken Yücel “Öğrencilere matematiği ve feni üniversiteye girebilmesi için öğretiyoruz. Google kafalar yetiştirmemeliyiz. Varolan bilgiden artık bir ürün ortaya çıkarmamız gerek. STEM bunun için çok önemli” diye konuştu. 4’üncü Sanayi devriminde tasarım gücü ve markanın ön planda olduğunu hatırlatan Şirin ise “Bizim artık yetenekli iş gücüne ihtiyacımız var. Bunun için eleştirel düşünce ve hayal gücü lazım. İnovasyonun temelinde bunlar var. STEM bu nedenle çok önemli” dedi.


Sayfayı Paylaş

Diğer Haberler

Enver Yücel: “Aşık Veysel, Türkiye’nin Ortak Değeri”

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Konservatuar ve Bahçeşehir Koleji iş birliği ile düzenlenen konserde halk ozanı Aşık Veysel, vefatının 49’uncu yılında Ordu’da anıld...

Enver Yücel “Yeşil Doğa” Programının Konuğu Oldu

BAU Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Enver Yücel "Yeşil Doğa" programının konuğu oldu. Programda Giresun Kulakkaya Yaylası'nda gerçekleştirilen çevre projelerinden bahsed...

BAU VE BM’nin Ortaklaşa Düzenlediği Kulakkaya İklim Zirvesi Gerçekleşti

Bahçeşehir Üniversitesi ile Birleşmiş Milletler’in ortak düzenlediği “Kulakkaya İklim Zirvesi” Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Nikhil Seth’in ve BAU Global...

INSTAGRAM

Hakkında

Tüm hayatını eğitime adayan Enver Yücel, 1974 yılından bu yana başta Türkiye olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinden öğrenciye eğitim hizmeti sundu. Eğitimi dünyanın çözülmesi gereken en önemli problemi olarak gören Yücel, bu amaçla eğitim alanını bir sosyal sorumluluk alanı olarak tanımlıyor.

Enver Yücel'e Sor