Enver Yücel Vatikan’da Papa ile Görüştü

Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, Hristiyan aleminin ruhani lideri Papa 16. Benedict ile Vatikan’da bir araya geldi. Yücel Papa’ya, BAU kültür yayınları arasında yer alan “Gizli Belgeler Işıgı Altında Türkiye ile Vatikan Diplomatik İlişkilere Doğru” adlı kitabı hediye etti. 

Bahçeşehir Üniversitesi tarafından Vatikan’da gerçekleştirilecek Itri anma tören ve konserleri için Roma’da bulunan Enver Yücel, Türkiye’nin son dönemde dünya barışına sağladığı katkılar ve Bahçeşehir Üniversitesi’nin Medeniyet Araştırmaları alanında gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında Papa’ya bilgi verdi.Enver Yücel, dünya barışına katkı sağlamak amacıyla Bahçeşehir Üniversitesi’nin imza attığı belgesel, araştırma ve kitapları da Papa’ya sundu.

 

Enver Yücel’in Papa ile görüşmesi Vatikan’ın Resmi Gazetesi  L’Ossevatore Romano‘da yayınlandı. Yazıda Galata Sen Piyer Hanı’nda yapılacak olan Türkiye – Vatikan Araştırmaları Merkezi‘nden de bahsediliyor.

Gazeteyi görmek için tıklayınız

 

Görüşmede “Bahçeşehir Üniversitesi olarak barışa, medeniyetlerin ittifakına destek ve katkı sağlamak adına pek çok alanda çalışmalar yürütüyoruz.” diyen Enver Yücel, Bahçeşehir Üniversitesi Yayınları’ndan çıkan ve Türkiye Katolik Reisler Kurulu’nun resmi tarihçisi ve kültür ataşesi Rinaldo Marmara tarafından kaleme alınan Gizli Belgeler Işığı Altında Türkiye ile Vatikan Diplomatik İlişkilere Doğru adlı kitabı da Papa’ya sundu.

PAPA’YA AYASOFYA’DAN HEDİYE

Dünya barışının ve medeniyetler arası ittifakın uluslararası ilişkilerin olumlu yönde gelişmesine katkı sağlayacağını ifade eden Enver Yücel Papa’ya ayrıca manevi değeri son derece yüksek olan bir hediye daha takdim etti. Ayasofya’da yer alan ve Müslümanlığı temsil eden sütunlardan birini Papa’ya sunan Enver Yücel, İstanbul Galata’da yer alan St. Pierre Han’ın aslına uygun olarak restore edileceği bilgisini de verdi. Bahçeşehir Üniversitesi St. Pierre Han’ı bir kültür merkezine çevirerek kuracağı geniş kütüphane ile tarihçi ve araştırmacılara ortak çalışma yapma imkanı sunacak. Papa 16. Benedict ile yapılan görüşmeye Vatikan‘ın Ankara Büyükelçisi Antonio Lucibello da katıldı. Görüşmelerin sonunda “Vatikan – Türkiye İlişkileri Araştırma Merkezi” kurulmasına karar verildi.

 


Sayfayı Paylaş

Diğer Haberler

Enver Yücel: “Aşık Veysel, Türkiye’nin Ortak Değeri”

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Konservatuar ve Bahçeşehir Koleji iş birliği ile düzenlenen konserde halk ozanı Aşık Veysel, vefatının 49’uncu yılında Ordu’da anıld...

Enver Yücel “Yeşil Doğa” Programının Konuğu Oldu

BAU Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Enver Yücel "Yeşil Doğa" programının konuğu oldu. Programda Giresun Kulakkaya Yaylası'nda gerçekleştirilen çevre projelerinden bahsed...

BAU VE BM’nin Ortaklaşa Düzenlediği Kulakkaya İklim Zirvesi Gerçekleşti

Bahçeşehir Üniversitesi ile Birleşmiş Milletler’in ortak düzenlediği “Kulakkaya İklim Zirvesi” Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Nikhil Seth’in ve BAU Global...

INSTAGRAM

Hakkında

Tüm hayatını eğitime adayan Enver Yücel, 1974 yılından bu yana başta Türkiye olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinden öğrenciye eğitim hizmeti sundu. Eğitimi dünyanın çözülmesi gereken en önemli problemi olarak gören Yücel, bu amaçla eğitim alanını bir sosyal sorumluluk alanı olarak tanımlıyor.

Enver Yücel'e Sor