Yücel: Yeni Nesillere Barışı Öğretmeliyiz

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Mütevelli Heyet Başkanı Enver Yücel, Fransa Ulusal Meclisi’nde düzenlenen “Barış ve Kültürlerarası Yaklaşımlar İçin Girişimciler” konulu toplantıda  bir konuşma yaptı. Yücel “Gelecekte medeniyetlerin çatışmasını değil, barışını istiyorsak, yeni nesillere barışı öğretmeliyiz” dedi.

BAU Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, Fransa Ulusal Meclisi’nde katıldığı “Barış ve Kültürlerarası Yaklaşımlar İçin Girişimciler”konulu toplantıda yaptığı konuşmasında, “Bir eğitim girişimcisi olarak yıllarca bilginin ve bilimin peşinden koştum. Geçen yıllar içerisinde edindiğim en önemli izlenim, birlikte yaşama kültürünün geliştirilmesinin gerek ve şart olduğudur” diye konuştu.

Eş başkanlığını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı ‘Medeniyetler İttifakı’ projesinin önemine vurgu yapan Enver Yücel, bu sebeple Türkiye’deki ilk medeniyet araştırmaları merkezini Bahçeşehir Üniversitesi olarak kurduklarını belirtti. BAU Medeniyet Araştırmaları Merkezi hakkında bilgi veren Yücel, “Burada hazırlanan ‘Doğudan Batıya Akan Nehir’ isimli belgesel başta Fransa ve Almanya olmak üzere birçok Avrupa ülkesinin önemli televizyon kanallarında gösterildi. Holokost sırasında Almanya’da yaşanan hadiseleri anlatan ’Turkish Passport’ belgeselimizin geçtiğimiz ay İsrail Film festivalinde birincilik ödülüne layık görülmesi ise bizleri ziyadesiyle memnun etti”ifadesini kullandı.

PROJELER HEP BARIŞ İÇİN

Bahçeşehir Üniversitesi’nde “Barış ve Kültürlerarası Yaklaşımlar” konusunda gerçekleşen diğer projeler hakkında da bilgi veren Enver Yücel,  “Aladdin projesiyle birlikte gerçekleştirdiğimiz ‘Üniversite Reformu’ konferansı çerçevesinde, Türkiye yüksek öğretimine önemli katkılar sağlayan Yahudi bilim insanlarını  üniversitemizdeki bu konferansta tekrar andık ve gündeme getirdik. Birlikte yasam kültürünün adeta laboratuarı olan İstanbul şehrinin, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olmasından yola çıkarak ‘BAU Medeniyetlerin Sesi Korosu’nu kurduk. Balkanlarda yakın tarihimizde yaşananların bir daha yaşanmaması ve birlikte yasam kültürünün sürdürülebilir olmasına katkı sağlayacak olan ve 25 Kasım’da Edirne’de gerçekleşecek  ‘Balkan Köprüleri  Projesi’ne Bahçeşehir Üniversitesi de katkı sağlayacaktır” dedi.

“YENİ NESİLLERE BARIŞI ÖĞRETMELİYİZ”

Gelecekte medeniyetlerin çatışmasını değil, barışını istiyorsak daha yapılacak çok işin olduğunun altını çizen Enver Yücel, “Bana göre en önemlisi geleceğe, yani çocuklarımıza yatırım. Ben eğitimin bireyin ve toplumların hayatında neleri değiştirdiğini ve değiştirebileceğini biliyorum. Yeni nesillere barışı öğretmeliyiz. Ayrıştırıcı tohumlar ekmeyi bırakmalıyız. Kültür ve medeniyetin birbirinden etkilendiğini, birbirini tamamladığını, birinin diğerinden üstün olmayacağını kavratmalıyız” dedi. Yücel kitaplardan rencide edici içeriklerin çıkarılması gerektiğini söyledi ve barış için işadamlarına da büyük görevler düştüğünü belirtti.

Konuşması boyunca Louis Massignon, Henry Corbin gibi ünlü Fransız düşünürlerinden alıntılar yapan Enver Yücel sözlerini Mevlana’dan ve Nazım Hikmet’ten okuduğu şiirlerle tamamladı.


Sayfayı Paylaş

Diğer Haberler

Enver Yücel ‘Evrensel 50 İş İnsanı Listesine’ Girdi

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Mütevelli Heyeti Başkanı, Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları (BUEK) Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel, tek eğitimci olarak Türkiye’dek...

BAU Global Bünyesindeki Berlin International Üniversitesi Mezuniyet Töreni Gerçekleşti

8 yıl önce kurulan Berlin International Üniversitesi’nde bu yıl altıncı kez mezuniyet heyecanı yaşandı. Alman Eğitim Senatosu’ndan alınan akreditasyonlarla 97 farklı...

BAU ve HUAWEİ İş Birliği Cloud Hizmeti ile Bir Adım Daha Genişliyor

Huawei’in her yıl düzenlediği uluslararası etkinliklerden biri olan “Huawei Connect”, bu sene 17 Ekim tarihinde Paris’te gerçekleşti. ‘Unleash Digital’ temasıyla d...

INSTAGRAM

Hakkında

Tüm hayatını eğitime adayan Enver Yücel, 1974 yılından bu yana başta Türkiye olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinden öğrenciye eğitim hizmeti sundu. Eğitimi dünyanın çözülmesi gereken en önemli problemi olarak gören Yücel, bu amaçla eğitim alanını bir sosyal sorumluluk alanı olarak tanımlıyor.

Enver Yücel'e Sor